Jak zorganizować catering świąteczny w restauracji? Jak przy rosnących cenach produktów i skaczącej inflacji skalkulować koszt dań? Na te pytania odpowiemy w artykule: „Catering świąteczny w restauracji – food cost”

Catering świąteczny w restauracji - food cost
Catering świąteczny w restauracji - food cost 1

Wstęp

Organizacja menu stacjonarnego lub cateringowego usługi świątecznej w restauracji wymaga kilku kroków, a kalkulacja kosztów musi uwzględniać rosnące ceny produktów i inflację. W przypadku cateringu będą to: koszt dostawy, opakowań lub koszt wynajmu zastawy stołowej, jeśli usługa ma być wykonana „w terenie”. Organizując takie menu i całe przedsięwzięcia kierujemy się kilkoma ważnymi dla nas krokami.


Projektowanie menu

Zdecyduj, jakie dania chcesz oferować w ramach cateringu świątecznego. Upewnij się, że menu jest zróżnicowane, aby zaspokoić różne gusta i preferencje. Jeżeli ofertę przygotowywujesz dla konkretnej grupy możesz wcześniej przedstawić różne warianty menu, aby klient sam dokonał wyboru. Oczywiście ważnym punktem tej układanki jest food cost, który musimy wyliczyć po skonstruowaniu menu oraz po uzyskaniu dostępu do aktualnych cen tych surowców. Ponadto uwzględnić trzeba koszty produkcji oraz ergonomii pracy, składników i pamiętaj, że niektóre produkty mogą być droższe ze względu na inflację, pochodzenie lub sezonowość.

Identyfikacja surowców i dostawców

Jeśli już stworzony projekt menu należy zidentyfikować surowce u swoich partnerów biznesowych oraz sprawdzonych dostawców, niewykluczone, że na potrzeby takiego menu będziemy musieli poszukać innej hurtowni która może nam zaproponować lepszy towar w lepszych cenach. Bądź skorzystać z zewnętrznej firmy garmażeryjnej, która wykona dla nas poszczególne pozycje z menu według naszych receptur i przepisów, jednocześnie zmniejszając nam koszty produkcji, koszty pracownicze. Ergonomia pracy jest równie ważna przy tworzeniu tego jak i każdego innego menu. Oczywiście możemy negocjować ceny hurtowe, jeśli to możliwe, aby zminimalizować koszty.

Zarządzanie kosztami

Śledź zmiany cen produktów i dostosuj swoje zamówienia, aby unikać niespodziewanych wzrostów kosztów. Najlepszym sposobem jest zrobienie arkuszy kalkulacyjnych (Dlatego firma GASTROBANDA.COM stworzyła mi w programie exel, arkusze kalkulacyjne do samodzielnego sprawdzania i uzupełniania food costów.

Wprowadzam systematycznie nowe ceny a formuła sama oblicza zmiany cen w poszczególnym dniu i na poszczególnych produktach uwzględniając koszty każdego składnika w danym daniu) oraz koszty pracy, opłaty za prąd, gaz, wodę i inne związane z produkcją jedzenia koszty.

Pamiętaj o ukrytych kosztach, takich jak opakowania, transport, opłaty za utrzymanie sprzętu i wynajem kuchni. Postaraj się zrobić konkurencyjne ceny dla swojego menu, biorąc pod uwagę koszty i oczekiwany zysk. Ustal elastyczność cenową, abyś mógł dostosować ceny w przypadku dalszych wzrostów kosztów. Dlatego ważnym elementem są arkusze kalkulacyjne w których na bieżąco możemy kontrolować swoje dania, ceny, oraz zysk lub straty.

Strategie marketingowe

Na pewno efektywna strategia marketingowa pomoże ci dotrzeć do większej i szerszej gamy swoich gości. Wykorzystaj social media, strony internetowe, e-maile i tradycyjne formy reklamy. Ofiaruj degustacje lub specjalne promocje, aby przyciągnąć uwagę gości. Oczywiście można rozważyć zawarcie umów z dostawcami na stałe ceny lub umowy długoterminowe, choć w dzisiejszych czasach może być to trudne, ale zawsze warto spróbować. Można też zamówić ilości hurtowe i prosić hurtownię o przywożenie surowca w transzach, tak aby go zbędnie nie magazynować w lokalu.

Należy również uwzględnić wcześniejsze produkty w promocyjnych cenach i zarezerwowaniu ich na swoje potrzeby w swojej hurtowni. Tak jak wspomniałem już wcześniej, można również zlecić produkcje poszczególnych pozycji w menu ( pierogi, uszka, krokiety, filetowanie ryb, kalibracja ryb i mięs) w celu zmniejszenia food costów i pozostałych kosztów. Monitoruj bieżące wydarzenia gospodarcze, aby być przygotowanym na ewentualne zmiany w sytuacji rynkowej. Bądź otwarty na komunikację z klientami i dostosowuj się do ich potrzeb. Zbieraj opinie i reaguj na nie, aby poprawić jakość usług.

Optymalizacja kosztów produkcji

Przy rosnących cenach i inflacji ważne jest, aby regularnie przeglądać i aktualizować swoje koszty oraz dostosowywać strategię biznesową do zmieniającej się sytuacji rynkowej. To pozwoli utrzymać rentowność i satysfakcję klientów.